Bezkanałowe rekuperatory w budownictwie

Budując dom czy projektując jakiś obiekt użyteczności publicznej, trzeba umieścić w projekcie wszystkie elementy instalacji grzewczej, wodociągowo-kanalizacyjnej czy innych. Warto też zaprojektować system wentylacji mechanicznej z tzw. centralą rekuperacyjną, który znakomicie poprawi parametry powietrza i sprawi, że będziemy oddychali powietrzem wysokiej jakości, o odpowiednich parametrach temperatury oraz wilgotności.

Urządzeniami służącymi do nawilżania, ogrzewania oraz oczyszczania z zanieczyszczeń powietrza wydmuchiwanego z pomieszczeń są rekuperatory. Rekuperatory są wsparciem systemu klimatyzatorów, które odpowiedzialne są za ciągłą cyrkulację i usuwanie zużytego powietrza z miejsc, w których przebywamy. Nawiewanie świeżego powietrza następuje natomiast właśnie za pośrednictwem rekuperatorów, których można wyróżnić kilka podstawowych typów.

Najpopularniejszym obecnie systemem wentylacyjnym stosowanym w mieszkaniach jest wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna bezkanałowa. Bezkanałowość oznacza brak konieczności używania różnego typu kanałów, rur, dysz czy przewodów instalacyjnych przy podłączaniu rekuperatorów do sieci wentylacyjnej. Innymi słowy, mamy jeden lub kilka pojedynczych rekuperatorów, wszystkie działające niezależnie od siebie, które możemy zaprogramować do pracy ciągłej lub okresowej.

Rekuperatory bezkanałowe są obecnie praktycznie jedynymi rekuperatorami wykorzystywanymi na masową skalę w różnego typu zakładach przemysłowych, na halach produkcyjnych, a także w normalnych gospodarstwach domowych. Sprawdzają się one w szeregu różnych pomieszczeń i wpływają na pozytywną zmianę jakości parametrów powietrza, dlatego też warto je stosować.