Rekuperatory płytowe są najlepsze do domowych rozwiązań

Rosnące ceny paliw kopalnych stosowanych do ogrzewania mieszkań i domów sprawiają, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na nowoczesne rozwiązania, pozwalające na zwiększenie efektywności grzania. Ponieważ większość ciepła jest wydalana z pomieszczeń przy udziale wentylacji, to dobrym rozwiązaniem są rekuperatory, które umożliwiają odzyskanie od 60 do ponad 90 procent energii cieplnej.

Podstawowym elementem każdego rekuperatora jest wymiennik ciepła. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest odebranie energii cieplnej z powietrza wydalanego z domu i przekazanie znacznej jej części powietrzu, które jest nawiewane. Skuteczność każdego wymiennika zależy od jego konstrukcji i materiałów z których został wykonany.

Najczęściej stosuje się obecnie rekuperatory z krzyżowymi wymiennikami, przekazującymi ciepło przez płytową przegrodę. Chłodne powietrze zewnętrzne i ciepłe powietrze wewnętrzne przepływają naprzemienne między płytami wymiennika.

Główną zaletą takich rozwiązań jest możliwość rozdzielenia strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego. Rekuperatory płytowe nie wymagają doprowadzania energii elektrycznej, która nie jest potrzebna im do pracy. Cena takich urządzeń jest relatywnie niska ze względu na niski koszt ich wytworzenia.

Największym problemem płytowych wymienników ciepła jest ich szronienie od temperatury - 5 stopni Celsjusza. W celu uniknięcia tego zjawiska stosuje się obejścia zmniejszające przepływ zimnego powietrza przez rekuperator. Niekiedy stosuje się wstępne nagrzewanie, ale to wymaga energii elektrycznej.